Lepená podlaha je tišší
Plovoucí způsob má jednu velkou nevýhodou. V případě, že se v místnosti změní teplota či vlhkost, plovoucí podlaha odpoví vrzáním a lupáním. To se v případě pokládky lepením nestane. Proto tedy do míst, která jsou na změny teplot náchylná, jako jsou třeba chaty, volte spíš způsob lepením. Pokud uvažujete nad podlahovým topením, podlahu na něj musíte nalepit, jinak nebude dostatečně hřát. Lepení má výhodu i v tom, že povrch nemusí být úplně rovný.
Dřevěná podlaha a krb?
Pokud máte v místnosti krb a přemýšlíte, jestli je volba dřevěné podlahy bezpečná, doporučujeme vsadit na pokládku lepením. Podlahu před krbem zmenšíme a vložíme do ní odolné, kalené sklo, které se navíc snadno udržuje. Lepidla, kterými se podlaha lepí, vyhovují těm nejpřísnějším podmínkám pro ochranu zdraví i životního prostředí, nezapáchají a mají dlouhou životnost.
Rozdíly jsou i v dilataci
Dávejte pozor také na dilatace, při pokládce plovoucím způsobem musí mít 1 až 1,5 cm, s tím, že pokud je místnost na délku delší než 7m, dilatace musí být i v prostoru. Při pokládce lepením mohou být dilatace menší, stačí 0,5 až 1,5 cm s délkou místnosti až do 11 metrů.
Současný trend: lepení
Přestože dříve se pro lepení rozhodovalo málo lidí a většinou pouze ti, kteří chtěli podlahové topení, dnes se tento způsob díky svým výhodám dere na výsluní a začíná převažovat.
Josef Řezníček
Práci s dřevem se věnuji už 14 let a dostal jsem se k ní, jak se říká, „jak slepej k houslím“. Na vysoké škole jsem studoval zemědělství a potravinářství, ale protože jsem toužil...
číst dále
← Zpět do blogu