Vinylová podlaha je mezi podlaháři velmi oblíbená – jednoduše se pokládá, skoro nic neváží a prodejci z ní mají velké finanční provize. Podlaha nabízí širokou škálu dekorů a hodí se do vlhkých prostor. Pro laického zákazníka ideální produkt.
Prodejci se však často „zapomínají“ zmínit o nevýhodách vinylové podlahy. Třeba o tom, že se vyrábí z ropy a obsahuje ftaláty, které způsobují rakovinu a neplodnost, ač výrobci uvádějí, že jsou zdravotně nezávadné dle lobisticky ovlivněných celosvětových norem. Navíc působí nepřirozeně, je po celé své ploše stejná a snadno se prorazí až na podklad – má šířku jen 2-3 mm.
Oproti tomu dřevěná podlaha je široká 14 mm, takže vydrží mnohem více. V bytě působí přirozeněji, každá deska je originál, příjemně hřeje. Pro podlaháře je s ní ale více práce, jelikož různobarevnost dřevěných desek je nutí při pokládce přemýšlet. Navíc vytahat do třetího patra 50 m2 dřevěné podlahy je mnohem větší dřina, než vzít roli vinylu.
Shrnutí? Na koupaliště, do nemocnic nebo dalších vlhkých prostor je určitě vhodnější vinyl. Pokud ale hledáte dokonalou podlahu pro svůj domov, zvolte elegantnější a ekologičtější dřevo. To na světě existuje tisíce let – a žádná umělina z ropy se mu nemůže vyrovnat.
Laminátová podlaha se vyrábí z lisovaného papíru a potištěné umělé hmoty – takže od ní opravdu nemůžete čekat zázraky. Je velmi tenká (a tedy nevhodná na nerovný podklad), nesnáší vlhkost, klape, vrže, dělají se na ní chuchvalce prachu. Při pokládce se často lámou papírové zámky, snadno se uštípne, nelze ji opravit.
Laminátovou podlahu můžeme doporučit jen těm, kteří bydlí v podnájmu a hledají levnou podlahu pro dočasné útočiště. Do vlastního domova či bytu určeného k trvalému bydlení určitě volte mnohem kvalitnější dřevěnou podlahu.
Často se traduje, že dřevěná podlaha není odolná proti vlhkosti. My jsme ale tento mýtus vyvrátili – při pokládce dáváme do spár tekutou gumu ve formě gelu, která odolnost proti vlhkosti zajišťuje. Gel navíc není silikonový, takže ani při mokrém čištění nezanechává šmouhy a není lepidlem, tzn. podlaha se dá kdykoli rozebrat.
Co se týče mechanické odolnosti, podlahy z tvrdých dřevin (např. z dubu či buku) jsou velmi odolné a vydrží toho opravdu hodně. Když vám na ně spadne hrníček, většinou se jim vůbec nic nestane. A kdyby náhodou ano, můžete podlahu lehce opravit. Stačí díru vytmelit, přebrousit a podlahu přelakovat (přeolejovat).
V extrémních případech můžete vyměnit pouze rozbitý díl, ale na to už budete potřebovat odborníka. Ten přesně zaměří poškozený díl a odhadne i letokruhy, aby nový díl do vaší podlahy perfektně zapadl.
Dřevěné podlahy jsou velmi příjemné na pravidelnou údržbu. Není na nich vidět prach, stačí je jen jednou za čas přetřít lehce vlhkým mopem a vysát. Trošku více starostí budete mít s olejovanou podlahou, u které je potřeba cca jednou za půl roku obnovit olej.
Na výběr máte tři možnosti:
Nejpoužívanější způsob je odřenou podlahu lehce zbrousit a přelakovat nebo přeolejovat. Pokud je rýpanec v podlaze větší, musí se díra vyrovnat tmelem, vybrousit a celou podlahu následně přelakovat (přeolejovat).
Druhý způsob je v případě, že je možné podlahu demontovat, tzn. pokud je položena plovoucím způsobem, to můžete vyměnit konkrétní parketu, která je poškozená. Tato metoda je ale složitější z důvodu odstranění nábytku a nelehké demontáže soklových a přechodových lišt.
Poslední způsob je využíván v případě celoplošně přilepené podlahy, hlavně v případě podlahového topení. Zde můžete vyměnit pouze rozbitý díl, ale na to už budete potřebovat odborníka. Ten přesně zaměří poškozený díl a odhadne i letokruhy, aby nový díl do vaší podlahy perfektně zapadl.
Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Obě varianty mají svá pro a proti.
Olejovaná podlaha vám umožňuje přímý kontakt se dřevem, což mnoho zákazníků vnímá velmi pozitivně. Nejsou na ni tolik vidět různé škrábance – ideální, pokud máte doma pejska.
Na druhou stranu má olejovaná podlaha výrazně vyšší nároky na údržbu a zhruba jednou za půl roku musíte celý povrch přeolejovat (v opačném případě ztrácíte záruku).
Největší výhoda lakované podlahy spočívá v minimálních nárocích na údržbu – stačí ji jen vysávat a jednou za čas přetřít lehce vlhkým mopem. U nás v TDV lakujeme podlahy sice sedmi vrstvami laku, ale pouze v takové celkové tloušťce, která dává vyniknout kráse a příjemné hřejivosti dřeva. Na druhou stranu můžou však být takto ošetřené podlahy náchylnější na poškrábání, takže musíte být opatrnější.
Ano, lze. Je však nutné splnit několik podmínek.
Zaprvé zvolte podlahu z dřeviny, která není tak citlivá na výkyvy teplot. Máme na mysli dub, ořech nebo merbau, které až do 28 stupňů Celsia nijak nereagují. Naopak dřeviny jako javor, jasan nebo buk jsou pro podlahové topení nevhodné, protože se při změně teplot rozpínají.
Zadruhé si vyberte takové podlahové vytápění, u kterého vám dodavatel garantuje vhodnost pro použití k dřevěným podlahám. Topení musí mít regulaci a pomalý náběh – rychlé změny teplot dřevu nesvědčí.
Konečně zatřetí uvažte, jakým způsobem podlahu položíte. Nejvhodnější je celoplošné lepení. Při takovéto pokládce se navíc nemusí dělat velké dilatační spáry, a proto je možné při přechodech mezi místnostmi místo klasických lišt přechodových použít lišty korkové.
Dřevěné podlahy na podlahovém topení fungují skvěle, jsou příjemné jak v zimě, když topíte, tak i v létě, kdy jsou velice příjemné na dotek.
Závěrem podotýkáme, že vinylové podlahy jsou prodávány jako vhodné pro podlahové topení. Ale pozor, při zahřátí uvolňují ftaláty ještě více, než v chladném stavu. Více o vinylových podlahách a ftalátech si přečtěte tady.
Uvažme, že vinylové podlahy bývají jen 2-3 mm silné. V tomto světle se šířka 14 mm jeví jako ohromující.
Samozřejmě lze vyrobit podlahu i silnější, ale taková už by byla velmi drahá a nepřinesla by kýžené výsledky. Podlahy o 14 mm jsou třívrstvé, prozkoušené, nekroutí se, nepraskají. U nás dáváme na nekroucení a nepraskání písemnou garanci.
Pokud si budete kupovat dřevěnou podlahu, řešte spíše počet vrstev, než tloušťku. Ten by měl být vždy lichý, skvělé jsou podlahy třívrstvé.
Mění. Dřevo je přírodní materiál a UV záření ho ovlivňuje. Kdo tvrdí opak, ten vám neříká pravdu.
Měkké dřeviny (smrk, borovice) po čase vždy ztmavnou. Tvrdé dřeviny (dub, buk, ořech) získávají spíše zlatavý nádech, který jim zůstane. Možná je to subjektivní pocit, ale podle nás jsou zlatavé podlahy ještě hezčí, než ty původní.
Pokud jste manuálně zruční a máte na to výbavu, určitě to zvládnete.
Důležité je mít ostrou pilu, protože při řezání tupou pilou se dřevo štípe. Nezapomeňte, že podlahu musíte pokládat na rovný a suchý podklad, kolem obvodových zdí nechte dilatační mezery.
Ke každé podlaze dodáváme podrobný návod na položení, takže byste to měli zvládnout. Rozhodně návod neberte na lehkou váhu – v případě poškození špatně položené podlahy ztratíte nárok na záruku.
Podle našich zkušeností stačí, když si necháte rezervu asi 8 - 10 % výměry, v závislosti na členitosti místnosti.
Příklad z praxe: pro pokoj o výměře 20 m2 si nakupte 22 m2 dřevěné podlahy. Mělo by vám to bohatě stačit - a něco i zůstat.
Pokud vaši podlahu stále prodáváme a je zabalena v originálním obalu, tak nám ji pošlete - vrátíme vám plnou cenu za každý m2.
Jestliže už podlaha v našem sortimentu není, pak ji zkuste nějak využít. Nebo si ji nechte jako rezervu - nikdy nevíte, kdy se bude hodit.
Není lepidlo, je to skutečně pouze těsnící guma, která vyplní spáry mezi jednotlivými prkny, aby do nich nezatekla voda. Podlahu je možné v budoucnu rozebrat a položit někde jinde.
Lakovaná podlaha se již nenatírá, ta je lakovaná z výroby.
Olejovaná podlaha se po položení natře udržovacím olejem. Stejným produktem se se přetírá minimálně dvakrát ročně.
Záleží na způsobu pokládky podlahy.
Pokud podlahu lepíte přímo na povrch, pak parozábrana není potřeba – tuto funkci totiž zastává lepidlo.
Pokud podlahu pokládáte plovoucím způsobem, pak je parozábrana nutná. Ale nebojte – parozábrany máme skladem.
Platí jednoduché pravidlo – čím horší plovoucí podlaha, tím lepší podložka je potřeba.
Naše 14 mm tlusté dřevěné podlahy jsou natolik kvalitní, že pod ně stačí dát miralon. Pokud kupujete levnější podlahu (např. jen 10 mm silnou), pak volte kvalitnější podložky.
Dřevěná podlaha je odolná vůči statickému náboji, takže na ní nezůstávají chuchvalce prachu, jako to znáte třeba u podlah umělých, např. laminátových.
Údržba je velmi jednoduchá – stačí obyčejný vysavač a jednou za čas přetřít lehce vlhkým mopem.
Jistá „práce“ vás čeká u podlah olejovaných, které je nutné zhruba 2x do roka naolejovat. Lakované podlahy jsou prakticky bezúdržbové.